Nadchodzi ostatni moment, by zgłosić się po nadpłacone myto w Niemczech – roszczenia zaczynają się przedawniać od 1 stycznia 2021 roku.
Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wydał ostatnio bardzo ważny wyrok, który pozwoli firmom transportowym odzyskać niesłusznie naliczane opłaty drogowe w Niemczech (MAUT).
W dniu 28 października 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie o sygnaturze C-321/19 stwierdzając, że sposób naliczania wysokości myta przez Niemcy był niezgodny z obowiązującą dyrektywą 1999/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe. Trybunał orzekł, że opłaty związane z utrzymaniem policji drogowej nie mogą być wliczane przy pobieraniu opłaty w Niemczech, tym samym stwierdzając zasadność roszczenia.
Kto może odzyskać Myto?
Myto może odzyskać każdy przewoźnik, który posiada samochody ciężarowe (powyżej 7,5 tony), niezależnie od tego, czy usługi transportowe były prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też spółki kapitałowej lub osobowej. Zwrotu może domagać się każdy, kto opłacił myto. Również zawieszenie lub zakończenie działalności nie stoi na przeszkodzie w żądaniu zwrotu części opłat drogowych.
Co zrobić aby uzyskać zwrot opłaty?
Zwrot opłaty drogowej nie przysługuje z urzędu. Aby uzyskać zwrot opłaty koniecznym jest wszczęcie postępowania administracyjnego w Niemczech. W tym celu koniecznym jest prawidłowe udokumentowanie uiszczenia opłat drogowych, niezbędne jest przedstawienie faktur lub innych dowodów potwierdzających zapłatę opłat drogowych. Wniosek musi być kompletny i odpowiednio uzasadniony, w przeciwnym wypadku jest nieskuteczny. Jeśli wniosek zostanie złożony w formie nieskutecznej, nie zatrzyma biegu przedawnienia. Ponadto, wniosek musi być złożony w języki niemieckim, dlatego sugerujemy skorzystanie z usług specjalistów, którzy pracują w tym języku.
Jaką kwotę zwrotu myta można otrzymać?
Państwo Niemieckie jest zobowiązane do zwrotu kwoty odpowiadającej 3,8% lub 6% wysokości uiszczonej opłaty drogowej. Należy zwrócić uwagę, że koszty związane z policja drogową stanowiły jeden z wielu elementów branych pod uwagę przy kalkulacji wysokości opłat drogowych. Tym samym uzasadnione wydaje się wnioskowanie o zwrot opłat w takiej proporcji, w jakiej przy ich ustalaniu brane były pod uwagę koszty związane z policją drogową. Przykładowo, jeżeli koszty policji stanowiły 3,8 % wszystkich kosztów przyjętych do kalkulacji, wówczas zwrot dotyczyłby 3,8 % całości zapłaconych opłat.
Przedawnienie roszczeń.
Firmy transportowe, które płaciły opłaty drogowe w Niemczech w latach 2017-2020 mogą już dzisiaj dochodzić zwrotu pieniędzy. W związku z okresem przedawnienia, pozostało niewiele czasu na dochodzenie tych roszczeń. Zgodnie z prawem niemieckim okres przedawnienia wynosi 3 lata. Składając wniosek jeszcze w 2020 roku odzyskacie Państwo pieniądze także za 2017 rok. Roszczenia powstałe w 2017 roku wygasną w dniu 31 grudnia 2020 roku.
Nasza Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w międzynarodowym obrocie prawnym, zwłaszcza we współpracy z obszarem niemieckojęzycznym. Chętnie pomożemy Państwu w dochodzeniu roszczeń i przygotujemy dla Państwa indywidualną ofertę.